První návštěva u gynekologa

Pro každou dívku je první návštěva gynekologické ordinace noční můrou. Proto je důležitý správný výběr gynekologa. Většina dívek dává přednost gynekoložkám – ženám, ačkoliv není důvod se obávat, že by vyšetření gynekologem – mužem mělo být méně kvalitní.

Jak vybírat gynekologa

Nejprve byste se měla rozhodnout, zda chcete raději navštěvovat komfortnější soukromou gynekologii, kde si však za úkony či za rok členství poměrně dost připlatíte, nebo jestli stačí státní zařízení. Je ale potřeba říct, že dokud nejste těhotná, všechny výhody soukromého zařízení téměř nevyužijete a akorát budete zbytečně platit.

Další kritérium – žena, nebo muž? Spoustě dívek je nepříjemná představa, že by jí poprvé měl vyšetřovat muž. Nemějte starosti, gynekoložek je u nás mnohem více, a tak nebudete mít problém si nějakou vybrat.

Je dobré nechat si poradit. Zeptejte se své matky nebo kamarádek, a pokud je některá u svého gynekologa spokojená, zkuste do ordinace zavolat, zda ještě přibírají nové pacientky. Navíc vám mohou říct, jaké to poprvé bylo.

Kdy absolvovat první gynekologické vyšetření

Věk, kdy se nechat poprvé vyšetřit na gynekologii, se nedá přesně stanovit. Mělo by to však být před 18. rokem. Většina dívek navštíví gynekologa asi v 16 letech. Nejčastější důvody jsou prevence (například rakovinných onemocnění) nebo předepsání antikoncepce. Jsou však další případy, kdy by dívka měla gynekologa určitě vyhledat:

 • Silné menstruační bolesti
 • Silný výtok z pochvy
 • Záněty pochvy a vnějších pohlavních orgánů
 • Pokud jste ještě v 16 letech nedostala menstruaci
 • Pokud máte mezi menstruacemi velmi malé, nebo velmi velké odstupy
 • Při krvácení mimo menstruaci
 • Při nejasných bolestech v podbřišku
 • Při potřebě antikoncepce
 • Když si myslíte, že jste těhotná

Jak probíhá první návštěva gynekologie

Předtím, než gynekolog přistoupí k samotnému vyšetření, bude se vás vyptávat na vaši anamnézu. Zapíše si, jaká jste prodělala závažnější onemocnění či zda se s něčím v současné době léčíte. Zajímat se bude o menstruační cyklus, proto je vhodné vést si menstruační kalendář, aby bylo možné posoudit, zda je cyklus pravidelný či nikoliv. Vždy se zeptá na datum poslední menstruace, tj. den, kdy poslední menstruace začala.

Samotné vyšetření spočívá ve vyšetření zevních a pohmatovém vyšetření vnitřních pohlavních orgánů (dělohy, vaječníků a vejcovodů) a obvykle i vyšetření ultrazvukem. Pokud jste již měla pohlavní styk, podívá se do pochvy pomocí takzvaných zrcadel, zkontroluje děložní čípek a odebere z něj vzorek na cytologii. Žádné z těchto vyšetření není bolestivé, pro někoho jen trochu nepříjemné, takže není třeba se bát.

Jak často chodit na gynekologické prohlídky

Ženy a dívky, které mají pravidelný pohlavní styk, by měly docházet na prohlídky jednou za rok. Užíváte-li však hormonální antikoncepci, měla byste se na kontrolu dostavit alespoň dvakrát do roka. A samozřejmě platí – máte-li jakýkoli problém, neváhejte a ke gynekologovi si co nejdříve zajděte.

 

Jaká byla vaše první návštěva u gynekologa?

První návštěva u gynekologa patří do témat
 • Re: MelisaPage29 30.11.2012 12:35:09

  Every one remembers that life seems to be not very cheap, however different people require cash for various issues and not every man gets enough cash. Therefore to get good credit loans and just sba loan should be a right solution.

 • Lenka 23.11.2011 14:59:38

  Ahoj, dělám sociologický výzkum do školy na téma interrupce, jeho součástí je dotazník. Každý má na interrupce odlišný názor a já se snažím zjistit názory lidí na tuhle problematiku. Čím více lidí dotazník vyplní, tím bude objektivnější proto bych Vás chtěla poprosit jestli byste jej mohli vyplnit. Adresa je http://18211.vyplnto.cz/. Děkují Vám, jestli si uděláte chvilku čas na jeho vyplnění

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Zdraví ženy patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdraví ženy

 • 21.11.2014 16:11 Vitaminy ve stravě

  I já bych měla tip na konzultantku, paní Janu ze Světa zdraví v Brně :)

 • Martina 27.04.2015 16:04 kvasinkové záněty

  Souhlasím s Klárou, že vyvážená střevní mikroflóra je 70% úspěchu, co se zdraví týče. Jinak já…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku