Zdraví ženy

Velikonoce - tradice a symboly křesťanských svátků

Dominika Škamlová
28.03.2013

Velikonoce jsou nejvýznamnější křesťanský svátek. Původně byly svátkem jara, později se staly oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Velikonoce jsou pohyblivým svátkem, připadají na neděli po prvním jarním úplňku, to znamená, že se mohou slavit mezi 22. březnem a 25. dubnem.

Zelený čtvrtek

Dnešní den se nazývá Zelený čtvrtek. Toto pojmenování vzniklo zkomolením německého názvu Greindonnerstag - lkavý čtvrtek na Gründonnerstag - zelený čtvrtek. Večerní mší v kostele se připomíná poslední Ježíšova večeře. Tento den se rovněž odmlčí zvony - odlétají do Říma. Na Zelený čtvrtek by se měly jíst zelené pokrmy, jako je špenát, zelí a hrách, které zaručí zdraví po celý rok.

Velký pátek

Na Velký pátek ve tři hodiny odpoledne zemřel Ježíš, tento den se proto nese ve znamení smutku a rozjímání.

Podle lidového vyprávění se tento den otevírají skály, které skrývají poklady.

Bílá sobota

Bílá sobota znamená konec půstu a je dnem uklízení a příprav na nedělní Boží Hod velikonoční a na pomlázku neboli koledování. Na Bílou sobotu se odjakživa uklízela obydlí, bílily stěny, dokončovala velikonoční výzdoba a připravovaly se velikonoční pokrmy, například mazance nebo velikonoční beránci. Chlapci pletli pomlázky, ženy a dívky barvily vajíčka. Většina z těchto tradic stále přetrvává.

Boží hod velikonoční

Nedělní Boží hod velikonoční je vyvrcholením velikonočních oslav. Označuje se také Zmrtvýchvstání Páně, k němuž došlo o Velké noci ze soboty na neděli. Na Boží hod se v kostele světily velikonoční pokrmy, chleba a víno. Část posvěceného jídla se dávala na pole a do studen, aby byla velká úroda a dostatek vody.

Pondělí velikonoční

Na velikonoční pondělí (červené pondělí) chodí od časného rána chlapci a muži s pomlázkami po domech, dívky a ženy jim za mrskání a koledu dávají vajíčka a další dary.

Symboly Velikonoc

Velikonoce kromě připomínky umučení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista jsou stále chápány i jako oslava jara, nového života a zdraví. Vždyť původní smysl pomlázky neboli vymrskání byl ten, aby dívka či žena zůstala zdravá, a nejtypičtější symbol Velikonoc - vejce - představuje nový život, zrození, je symbolem plodnosti. Díky skořápce, v níž se ukrývá, představuje bezpečí. Symbolizuje také Ježíšovo zmrtvýchvstání – je přirovnáváno k hrobu, který ukrývá život.

Barvení vajíček

Vejce se barví buď uvařená, nebo vyfouknutá. Ta se používají k dekoraci. Technik a způsobů zdobení vajec je celá řada. My vám představíme nejstarší a stále aktuální, přírodní barvení vajec:

  • Červená - odvar ze slupek červené cibule a octa, šťáva z červené řepy, bezinek či borůvek
  • Žlutá - odvar z cibulových slupek (vejce se ve vodě nechá krátce, aby neztmavlo)
  • Světle zelená - lipový květ, kmín
  • Tmavě zelená - voda ze špenátu, odvar z olšové kůry
  • Hnědá - odvar z cibulových slupek (ponoří se na delší dobu), čaj

Velikonoční pomlázka

Pomlázky se pletou především z vrbových proutků, a to ze tří až dvanácti. Dříve musel každý chlapec umět uplést pomlázku. Vyráběly se tři různé velikosti: malá, která se dala schovat do kapsy, větší, se kterou se chodilo hodovat, a veliká, až dva metry dlouhá - té se říkalo obřadní.

Šlehání dívek a žen pomlázkami mělo ženy omlazovat a uzdravovat, měly být svěží, veselé a pilné celý další rok. Svobodné dívky za to mládencům věšely na pomlázku stuhy.

Velikonoční beránek

Beránek je symbolem člena Božího stáda. Beránek je již od středověku obřadní pokrm. V současnosti se jako symbol Velikonoc a dekorace na sváteční stůl používá pečivo ve tvaru beránka.

Velikonoční zajíček

Symbol velikonočního zajíčka byl převzatý z Německa. Jeho původ není zcela jasný, možná má kořeny v dřívějších dobách, kdy zajíci často hledali potravu poblíž lidských obydlí. Zajíc je také symbolem koloběhu života, mladý zajíček navíc neodmyslitelně patří k jaru.

Autor: Dominika Škamlová

Kóma – stav mezi životem a smrtí?
Změna času - jak ji snášíme

Další články

Noční můry dětí
Noční můry

Noční můry dětí

23.03.2013

Je vaše dítě přes den spokojené, hravé a veselé, ale v noci se budí s křikem a pláčem a mnohdy není k utišení? Co může způsobovat dětské noční děsy? Dá se jim předejít? Je třeba se ...

Hlídejte si své zdraví
Zdraví muže

Hlídejte si své zdraví

19.03.2013

Klasické projevy nachlazení (rýma, kašel, horečka) nejsou jediné signály toho, že s naším tělem není něco v pořádku. Jaké příznaky není radno podceňovat? V tomto článku se zkontrol ...