zdroj: Shutterstock.com
Zdraví ženy

Žádný sport ani sex aneb největší mýty o menstruaci: Kterým ještě stále věříte i vy?

Kateřina Hájková
06.04.2022

Dobové mýty a mylné představy o periodě ženy nepříjemně mystifikovaly a omezovaly. A některé z nich mají bohužel sílu i dnes. Menstruace je ale přirozená součást života a ženy by se neměly bát o ní mluvit. Často tomu ale tak je, a když nastanou potíže, řeší je pak raději samy, nejčastěji právě pomocí různých mýtů. O které se jedná a proč byste jim jednou provždy měli přestat věřit?

Jakkoliv to může znít neuvěřitelně, o menstruaci stále koluje mnoho mýtů a mylných představ. Většinou je to způsobeno dezinformacemi, které z tohoto tématu vytvářejí tabu. Stud, strach a neznalost vlastního těla kombinované s těmito povídačkami mohou ženám bránit v poznání toho, jak jejich organismus skutečně funguje. A to je velká škoda. Naštěstí existují jasné důkazy vyvracející pravdivost nejobvyklejších mýtů točících se kolem ženského cyklu. Ve svých studiích se jim věnují například vědci z univerzity v Seville nebo z univerzity na Baleárských ostrovech. Čemu byste věřit neměli?

1.    Všechny ženy mají stejný cyklus

Obecně vzato trvá jeden cyklus od tří do sedmi dnů s periodicitou, která se pohybuje mezi 28 a 30 dny. Cyklus ale může být i kratší nebo delší s kratším odstupem. Ke zkracování cyklu vede stárnutí. 

2.    Když menstruujete, neotěhotníte

Velmi nebezpečný mýtus, který může vést k nechtěnému otěhotnění. Pravdou totiž je, že během menstruace se otěhotnět dá, proto by to páry, které zatím nechtějí počít, měly brát v potaz a chránit se i v tomto období, pokud v něm provozují sex. 

3.    Během menstruace se nemá sportovat

Během menstruace je naopak zdravé provozovat fyzickou aktivitu, která ženě pomůže udržet se v kondici a díky tomu se s obtížemi spojenými s jejími dny vyrovnat. Na nepříjemné bolesti břicha například skvěle zabírá jemná jóga. Pohyb je kontraindikován pouze tehdy, když se žena sama necítí dobře nebo je příliš slabá.

4.    Koupel v menstruaci vede ke srážení krve

Jediné, co se stane, když se během menstruace rozhodnete vykoupat, je, že přestanete krvácet, protože se krevní cévy kvůli teplotě stáhnou. Po vylezení z vany nebo sprchy začne menstruace znovu. Přesto se koupele při menstruaci nedoporučují, a když, tak s tamponem nebo kalíškem, protože hrozí vyšší riziko infekce.

5.    Během menstruace žádný sex

Je to čistě o preferencích. Některé ženy si dokonce sex během menstruace díky vyššímu prokrvení, a tím pádem i citlivosti, více užívají.

6.    Cyklus spřátelených žen se může synchronizovat

Možná, že s maminkou, sestrou nebo nejlepší kamarádkou dostáváte měsíčky přibližně stejně. Proto se říká, že ženy, které spolu tráví hodně času, mají synchronizovanou menstruaci. Myšlenku navrhla kolem roku 1971 psycholožka Martha McClintocková, která věřila, že na vině jsou feromony. Tato teorie však dosud nebyla podpořena žádnými solidními vědeckými důkazy.

Čemu věřit a čemu ne

V dávné minulosti se také často věřilo, že menstruující ženy jsou nečisté, že by si například během cyklu neměly mýt vlasy, že menstruace je pláčem dělohy nad absencí těhotenství a podobně. Takové představy v ženách zbytečně vyvolávaly strach a snižovaly jejich sebevědomí. Díky lékařskému pokroku se dnes už naštěstí ví, co je a co není pravda, a ženy tak ze sebe mohou smýt stigma vytvořené nánosy nepříjemných minulých let. 

Zdroj: www.steptohealth.com

Autor: Kateřina Hájková

Pocit chladu a studené končetiny: Jak proti tomu snadno bojovat
Velikonoce bez masa aneb Jak si připravit sváteční pokrmy ve veganské verzi

Další články

Mezinárodní den štěstí aneb jak vždy najít důvod k optimismu
Duševní zdraví a psychologie

Mezinárodní den štěstí aneb jak vždy najít důvod k optimismu

19.03.2022

Dne 20. března slavíme svátek, který bude obzvlášť v této době dobré si připomenout – Mezinárodní den štěstí. Nejde však o nový svátek vyhlášený z podnětu probíhajících neveselých ...