Zdraví ženy

Ženské nemoci II.

Magdalena Šalamounová
11.10.2011

V první části článku o ženských nemocech jsme vyjmenovali vesměs gynekologické choroby. V dnešním pokračování nabídneme přehled ostatních nemocí, které se sice nevyhýbají ani mužům, ale přece jenom postihují mnohem častěji ženy.

Migréna

Migréna je velmi rozšířená nemoc, uvádí se, že jí trpí asi 20 % žen a 8 % mužů. Od klasické bolesti hlavy se odlišuje tím, že se záchvat bolesti opakuje v určitých intervalech, často postihuje jen jednu polovinu hlavy a provází ji také nevolnost, nechuť k jídlu, změny nálady, nebo úzkost.

Osteoporóza

Osteoporóza neboli řídnutí kostní tkáně postihuje také častěji ženy, než muže. Ženy může postihnout po menopauze, protože úbytek estrogenů přispívá k odbourávání kostíi.

Kromě menopauzy může být příčinou také podvýživa, málo pohybu, nebo vysoký věk. Nejčastěji se choroba projevuje po 70. roce bolestí zad a vytvořením hrbu, případně zlomeninou.

Chronická pánevní bolest

Touto bolestí trpí ženy i muži. Za chronickou je označována taková bolest, která trvá více jak půl roku. Bolest se vyskytuje v pánvi či přední straně břišní až k pupku.

Příčiny této choroby nejsou zatím známy, ale mezi nejčastější příčiny se řadí endometrióza, dráždivý tračník, cysticida nebo nitrobřišní srůsty.

Zánět močových cest

Zánět močových cest je infekce močové trubice a močového měchýře, která se do těla dostává bakteriemi typu chlamydií. I když toto onemocnění může postihnout také muže, trpí jím spíše ženy. Pokud se zánět močových cest správně nepřeléčí, může se stát chronickým.

Projevuje se pálením při močení, častým nutkáním k močení, bolestí v podbřišku, nevolností. V moči se také může ocitnout krev. Záněty provází zvýšená teplota.

Příčiny onemocnění mohou být z klasického nachlazení, oslabení organismu, vyšší pohlavní aktivity nebo nedostatečné hygieny.

Mentální anorexie a bulimie

Mentální anorexie neboli porucha příjmu potravy je nemoc vznikající nejčastěji v pubertálním věku. Postižený jedinec odmítá potravu nejčastěji z psychických důvodů (změna situace, rozvod rodičů, nespokojenost se svou váhou, šikana). Touto nemocí trpí převážně ženy, ale případy, kdy jí onemocněli muži, jsou evidovány také.

Anorexie je velmi závažné onemocnění, které dále způsobuje další zdravotní komplikace, jakými jsou ztráta menstruace, nespavost, nesoustředěnost, ekzémy, zpomalené vyprazdňování žaludku, zácpa, zaněty slinivky břišní, nadměrné ochlupení těla, ztráta vlasů a další.

Bulimie je naopak nadměrné přejídání, které vyústí v uměle vyvolané zvracení.

Chronický únavový syndrom

Chronický únavový syndrom je onemocnění, které se vyznačuje pocitem extrémní únavy a vyčerpanosti. Takto postižené osoby pak nejsou schopny vykonávat činnosti, které jsou u ostatních automatické, nemohou pracovat a soustředit se a trpí tím samozřejmě nejen osobní, ale také sociální život.

Člověk postižený CHÚS často také trpí depresemi. Tímto onemocněním trpí jak muži, tak ženy, ale u žen je výskyt o něco vyšší.

Peripartální kardiomyopatie

Peripartální kardiomyopatie je velmi vzácné onemocnění, které se objevuje u žen v průběhu posledního měsíce těhotenství, nebo několik měsíců po porodu, i když žena předtím neptrpěla žádným onemocněním srdce.

Je to vzácný typ postižení srdečního svalu, projevuje se srdečním selháním, případně poruchou srdeční funkce. Při špatném průběhu může vést až k trvalému poškození myokardu.

Neurotické poruchy

Neurotické poruchy jsou chronickým onemocněním, kterým trpí převážně ženy, ale i muži. Tyto stavy jsou kombinací tělesných a psychických projevů úzkosti, vyvolané fobií z velmi nereálného „nebezpečí“. Taková úzkost se může projevit v určitých situacích, nebo také jako záchvaty.

Při opravdu silném projevu mohou mít neurotické poruchy velké dopady na rodinný, sociální, pracovní život i volný čas. Nejčastějšími poruchami jsou agorafobie, sociální fobie, specifické fobie, panická porucha a obsedantně kompulzivní porucha.

Hysterie

Hysterie je psychická porucha, kterou trpí převážně ženy. Projevuje se nestabilními emocemi s primitivními reakcemi.

Primární příčinou je pocit neuspokojení, který nutí nemocného zbavit se ho hysterickým chováním. Někdy má hysterický jedinec potřebu předvádět svůj stav svému okolí, což se projevuje hysterickým záchvatem (křeč, rychlé dýchání, křičení, zmítání se na místě, třes). Hysterie může mít velmi vážný dopad na sociální a rodinné vztahy.

 

V některém z příštích článků na Zdravě.cz si představíme typické mužské choroby.

Autor: Magdalena Šalamounová

Ženské nemoci I.
Den lékařů, seniorů a kávy

Další články

Zbavte se plísní ve sprchovém koutě jednou pro vždy!
Nemoci a léčba

Zbavte se plísní ve sprchovém koutě jednou pro vždy!

23.09.2021

Plíseň je nevítaným hostem v každé koupelně a její odstranění může být mnohdy opravdu náročným úkolem. Pro různé mikroorganismy je především sprchový kout učiněným rájem. Ve vlhkém ...