zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Vaření bez teflonu: jaké materiály jsou zdraví bezpečné a navíc vám vydrží dlouho?

Pavlína Klaudová
20.04.2024

Používání teflonu je už nějakou dobu předmětem mnoha diskusí. Je pravdou, že si získal popularitu jako skvělý nepřilnavý povrch, ale zároveň se čím dál více lidí snaží o to, aby tento materiál byli schopni efektivně nahradit jinými. Studie totiž ukazují, že při přílišném zahřívání teflon uvolňuje látky jako PFOA (kyselina perfluoroktanová) a PFAS (perfluorované a polyfluorované látky). Jejichž vliv na lidské zdraví je přinejmenším diskutabilní.

Teflon a kontroverze okolo něho

Teflonu na zoubek se podívali nejen vědci při různých studiích, ale rovněž legislativa Evropské unie. Při kontrolách se zjistilo, že se při zahřátí nádoby na 360 °C se může uvolňovat látka PFOA (Kyselina perfluoroktanová), která je dávána do souvislosti se vznikem onkologických onemocnění. Obecně se uvádí jako hormonální disruptor a látka, toxická pro lidský organismus. Evropská agentura pro chemické látky ji v roce 2013 zařadila na svůj seznam látek vzbuzujících oprávněné obavy. Výroba PFOA a její uvádění na trh bylo v Evropské unii zakázáno od 4. července 2020. Byla nahrazena, známými jako polymery GenX nebo PFBS (kyselina perfluorbutansulfonová) a její soli, které jsou od roku 2019 rovněž na seznamu. 

Zprávy podporující tato rozhodnutí naznačují, že sloučeniny GenX indukují nádory jater, slinivky břišní a varlat u krys vystavených chronické expozici a že existuje u nich podezření, že jsou toxické pro játra, ledviny, krevní buňky a imunitní systém u lidí. PFBS a jeho soli by byly toxické zejména pro ledviny a štítnou žlázu. Perfluorované sloučeniny (do nichž se řadí PFAS, PFOS, PFBS, PFOA atd.) používané v nepřilnavých nátěrech kuchyňského náčiní, ale také ve voděodolných bundách, botách, obalech rychlého občerstvení atd., které nepodléhají omezením, přijatým v rámci Evropské unie jsou problematické rovněž z pohledu ochrany přírody.

V čem vařit a péct, pokud nechcete používat teflon?

Pánve, hrnce a nádobí na pečení, to jsou kuchyňští obyvatelé, bez kterých se prostě a jednoduše neobejdete. Pokud chcete vyzkoušet jiné materiály, než je teflon, určitě máte na výběr z více možností. 

Jaké druhy nádobí jsou zcela bezpečné?

Nerez
Pánev z nerezové oceli, která je vyrobena ze % oceli. Když je úplně nová, je světlá, časem při používání zčerná. Černá vrstva neboli patina bude působit jako nepřilnavý povlak. Vyniká úžasně dlouhou výdrží. Dobře se čistí. Velkou výhodou ocelového plechu je, že dobře odolává vysokým teplotám. Na vaření v ní lze používat ocelové nádobí bez toho, aniž byste ji poškrábali. Investice do ocelové pánve se vyplatí z dlouhodobého hlediska. Při jejím čištění je však nutné striktně dodržovat doporučení výrobce. 

Litina
Litinová pánev vydrží prakticky celý život, i když její nevýhodou je to, že je poměrně dost těžká. Litina se zahřeje a poté si velmi dlouho udržuje teplo. Výborně rozvádí teplo po celé ploše.  Další velkou výhodou litiny je, že dobře odolává vysokým teplotám. Litinová víka na pánve a další nádobí díky své váze poskytují dobrou ochranu, takže při vaření nedochází ke ztrátě páry a chuť jídla je lépe zachována. S litinovým kuchyňským náčiním je třeba vždy zacházet opatrně. Před čištěním je potřeba ho nechat plně vychladnout a následně do ní napustit studenou vodu. Doporučuje se mýt ručně podle pokynů výrobce. 

Smalt
Smaltované litinové pánve jsou tak trochu vyšší level, co se týče údržby, protože jsou lehčí na mytí. Smalt je v podstatě ultratenká vrstva skla. Jedná se o nepřilnavý povrch a skvěle nahrazuje teflon. Vynikají skvělou výdrží a stává se, že se velmi často dědí z generace na generaci. 

Měď
Měděné pánve jsou velmi oblíbené u profesionálních kuchařů, kteří je používají zejména k výrobě omáček. Kromě toho, že jsou velmi elegantní, mají fantastické vlastnosti při vaření. Zejména proto, že měď velmi dobře udržuje teplo. Vnitřek většiny měděných pánví má povrchovou úpravu, typicky třeba nerezovou ocel. Díky tomu je pánev o něco odolnější vůči případnému mechanickému poškození a chemickým reakcím, které mohou běžně probíhat mezi mědí a potravinami. Vzhledem k vyšší ceně jsou ideální investicí pro dlouhodobé kvalitní vaření.  Doporučujeme se však u nich vyvarovat použití ostrých předmětů při míchání nebo vyndávání jídla. Co se týče čištění, stačí trocha horké vody a saponátu na nádobí. Vnější vrstvu můžete případně vyzdít speciálním přípravkem na měď. 

Zdroje: eea.europa.eucancer.orgecha.europa.euncbi.nlm.nih.gov

Autor: Pavlína Klaudová

Pomocná síla vosků pro tělo i duši, od svíček až po depilaci
Černý kašel – příznaky, léčba, očkování a přeočkování

Další články